Entlebušský salašnický pes

 

Entlebušský salašnický pes je málopočetným a nejmenším plemenem švýcarských salašnických psů. Je přeborníkem v množství vynikajících psích vlastností. Je to přátelský společník a ochranář svého pána, jeho rodiny i dětí. Kromě dobrého vztahu ke svým domácím lidem si entlebušský salaššnický pes zachoval také kladný vztah k ostatním psům a zvířatům vyskytujícím se v jeho domácnosti - jedinou podmínkou je zde správná socializace v jeho štěněčím věku. Pokud chcete, aby váš entlebušský salašnický pes skutečně dobře vycházel i s dalšími zvířaty, eventuelně se zvířaty vašich sousedů apod., je nezbytné seznámit ho s nimi v jeho ranném mládí. K ostatním psům se chová nekonfliktně. Vůči cizím lidem je  mírně nedůvěřivý. Každou návštěvu vždy ohlásí, ale jinak neobtěžuje zbytečným štěkáním. Je to plemeno, které se drží svého domu a nemá snahu utíkat a odcházet ze svého teritoria (dokonce i když necháte otevřenou bránu na zahradě). Budete-li mít možnost a chuť, pak může váš entlebušský salašnický pes vyniknout ve stopování nebo v psí obratnosti. Výcvik tohoto psa je nenáročný.

 

Základní péče o psa

Péče o srst tohoto psa je v zásadě naprosto nenáročná, běžná péče zcela postačí. Toto plemeno má sice podsadu, která psům umožňuje bezproblémový a dlouhodobý pobyt venku, do kotce toto plemeno přesto nepatří.

 

Popis plemene

Středně velké plemeno s typickou trojbarevností. Srst tohoto psa je krátká a tvrdá s hustou podsadou. Přípustné barevné variety plemene - výhradně černé celkové zbarvení s tříslovými a symetrickými bílými znaky. Bílá barva se musí vyskytovat na hlavě, hrudi a končetinách.

Kohoutková výška psů je 44 - 52cm, u fen je to 42 - 50cm. Tělo je výrazně delší než celková výška, hrudník je hluboký a široký, hřbet je rovný. Ocas entlebušského salašnického psa je dlouhý (žádoucí bílá špička) nebo vrozeně krátký. Nohy jsou krátké, rovné a viditelně osvalené. Tento pes má spíše širokou hlavu s výrazně zúženou čenichovou částí. Oči jsou malé s živým výrazem. Uši jsou přiměřeně velké, svěšené, špičky jsou zaoblené.

 

Podrobný popis najdete v záložce standard plemene